DOPRAVA Z D A R M A NA KOŠILE A M J ! ! DOPRAVA Z D A R M A NA KOŠILE A M J ! ! DOPRAVA Z D A R M A NA KOŠILE A M J ! ! DOPRAVA Z D A R M A NA KOŠILE A M J ! ! DOPRAVA Z D A R M A NA KOŠILE A M J ! !

Novinky

Gravírování na manžetové knoflíčky a kravatové spony

Gravírováním monogramu vytvoříte osobitý dárek, který jistě udělá radost.

Abychom Vám dodali objednané zakázky v klidu do Vánoc prosím udělejte objednávky pro dodání přepravní službou do 13.prosince. Zakázky, které  budete vyzvedávat na prodejně v Praze, nám prosím předejte do 20. prosince.

Kravatak.cz Vám přeje krásné vánoční svátky

Návod na vázání kravaty

Vážení gentlemani,

ještě než začnete se samotným vázáním kravaty, věnujte pozornost základním zásadám, které jsou pro správný výběr a nošení kravaty nezbytné. 

Pokud chcete být ve společnosti elegantní a chcete se vyhnout divným pohledům okolí či posměškům, čtěte pozorně:

1. Správná délka kravaty

Kravata má být uvázána tak, aby její konec zakrýval opasek u kalhot. Nemá končit ani výš, ani níž. V tomto ohledu je důležitý hned první krok vázání, a to překřížení základního uzlu. Několikrát si na sobě vyzkoušejte uvázání a pečlivě přitom dbejte na hledání správného místa překřížení prvního uzlu! Pokud je Vám kravata po uvázání krátká, polohu uzlu posuňte směrem k užšímu konci; pokud naopak přesahuje, uzel važte více ke středu. Po každém uvázání kravaty si zkontrolujte nejen vzhled uzlu samotného, ale také právě to, kam až vám kravata sahá. 

2. Výběr vhodné šířky kravaty

Kravata má svojí šířkou odpovídat především tvaru postavy. Měla by postavu vhodně doplňovat a vytvářet tak jednotný optický dojem. Pro štíhlé a vysoké postavy volíme kravaty úzké, pro mohutnější postavy naopak kravaty široké. Pokud si nejste jisti velikostí své postavy, trendem je raději volit kravatu úzkou, která v současné době působí modernějším a úhlednějším dojmem. Šířku kravaty rozhodně nezanedbávejte.

 Podívejte se jak vypadají kravaty široké a kravaty úzké

3. Volba vhodného vzoru kravaty

Vzor kravaty má v zásadě odpovídat vzoru košile. K jednobarevným košilím volíme vzorované kravaty; naopak ke vzorovaným košilím volíme kravaty jednobarevné. Jedná se o častou chybu - vhodné je sice ladit barvu kravaty a košile, ne tak je tomu však u jejich vzoru!

Podívejte se jak vypadají kravaty jednobarevné a kravaty vzorované. 

4. Uvázání vhodného uzlu kravaty

Poslední neméně důležitou zásadou je výběr vhodného uzlu. Právě uzel tvoří podstatnou část celkového optického dojmu kravaty. Měl by v zásadě odpovídat postavě a také tvaru límečku košile - NE každý uzel padne ke každé postavě! Je to podobné jako u šířky - pro štíhlé postavy volíme užší uzly a naopak k širším postavám se hodí více mohutnější uzly. Vhodným uzlem můžeme opticky prodloužit kratší krk či zkrátit šířku ramen.

Návody vázání základních uzlů na kravaty

UZEL WINDSOR:

Windsor patří mezi široké a symetrické uzly. Hodí se nejvíce na prezentace a pracovní záležitosti, působí sebevědomě a důvěryhodně. Vážeme ho z širokých kravat ke košilím se široce otevřeným límcem. Nejlépe vypadá na mužích s dlouhým krkem, svoji šířkou krk opticky zkracuje.

 • Uchopte kravatu širokým koncem do levé ruky. Široký konec kravaty by měl být delší asi o 30 cm než užší konec. Překřižte širší konec kravaty přes užší konec.
 • Provlékněte široký konec kravaty nahoru skrz oko, které nyní tvoří Vaše kravata a poté ji vnější stranou vyvlékněte ven.
 • Protáhněte široký konec kravaty pod užším koncem a doprava, poté zpátky skrz oko kravaty a opět doprava tak, že široký konec kravaty bude naruby.
 • Přeložte široký konec kravaty přes přední část kravaty zprava doleva.
 • Protáhněte široký konec kravaty nahoru znovu skrz oko kravaty.
 • Protáhněte široký konec kravaty dolu skrz uzel v přední části.
 • Nyní použijte obě ruce k jemnému utažení uzle a jeho stažení nahoru k límci.

 

windsor

 

UZEL MANHATTAN:

Uzel Manhattan (nebo také Half-Winsdor) je odvozen od Windsorského uzlu, je však módnější variantou tohoto uzlu. Má symetrický trojúhelníkový tvar, hodí se ke všem druhům košilí, vhodnější jsou košile s límcem s krátkými špičkami. Uvázání uzlu je jednoduché:

 • Uchopte kravatu širokým koncem do levé ruky, široký konec kravaty by měl být delší cca o 30 cm než užší konec. Překřižte širší konec kravaty přes užší konec.
 • Přehněte širší konec kravaty zezadu za užší konec.
 • Přehněte širší konec kravaty směrem nahoru.
 • Protáhněte širší konec skrz oko kravaty.
 • Přeložte širší konec přes užší konec kravaty zleva doprava.
 • Opět provlékněte širší konec kravaty nahoru skrz oko kravaty.
 • Protáhněte široký konec kravaty dolu skrz uzel v přední části.
 • Nyní použijte obě ruce k jemnému utažení uzle a jeho stažení nahoru k límci.

 

polovicni windsor

 

UZEL LONG ("Four in Hand"):

Tzv, Four in Hand patří mezi tvarově úzké uzly, je lehce nesymetrický. Uzel se příliš neutahuje a hodí se ke košilím s límcem s delšími špičkami. Doporučujeme ho mužům s kratším krkem, svým tvarem krk opticky prodlouží.

 • Uchopte kravatu širokým koncem do levé ruky. Široký konec kravaty by měl být delší cca o 30 cm než užší konec. Překřižte širší konec kravaty přes užší konec.
 • Přehněte širší konec kravaty zezadu za užší konec.
 • Pokračujte opětovným přeložením širšího konce kravaty zepředu přes užší konec.
 • Protáhněte širší konec směrem nahoru skrz oko kravaty.
 • Přidržte předek uzle volně svým ukazováčkem a protáhněte širší konec kravaty skrz přední část uzle.
 • Pusťte přední část uzle a opatrně utáhněte uzel k límci přidržením užšího konce kravaty a posunutím samotného uzle směrem nahoru.

 

uzel PRATT ("Shelby")

Pratt je velmi úhledný středně velký symetrický uzel, který je vhodný prakticky pro každou kravatu.

 

uzel ORIENTAL:

Uzel Oriental je vůbec nejjednodušším uzlem na uvázání, a to vzhledem k minimálnímu počtu pohybů.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak se má obléct ženich na svatbu?

Pro ženicha je důležitý dobře padnoucí oblek (ne smoking ten není na svatbu společensky vhodný, protože se jedná o večerní oděv). Na výběr máte z různých střihů - volnějších pro pány s mužnou postavou nebo stále oblíbenější Slim střihy. Dalším důležitým aspektem je barva . Vybírat můžete z různých barevných odstínů tmavé nebo světlé.  Zde nezapomínejte, že tmavé obleky sluší mužům tmavšího i světlejšího typu, zatímco ty světlé svatební obleky se doporučuje pouze mužům tmavšího typu. 

                                dressingfordaytimeweddings

Ať už jste si vybrali světlý nebo tmavý oblek, košile by vždy měla být světlá, nejoblíbenější barva je bílá nebo smetanová (champagne). Barevnou košili raději nechte doma v šuplíku. Svatební košile se od klasických košilí odlišují légou - páskou, která zakrývá knoflíky a zapínáním rukávů manžetovými knoflíčky. Pokud chcete působit opravdu dobře, vyberte si košili ze 100% kvalitní bavlny, nejlépe v nemačkavém provedení. V případě, že vaše svatba bude v horkých letních měsících, doporučujeme pořídit si alespoň 2 košile, aby se ženich mohl převléct a cítil se dobře během celého svatebního dne. 

Aby jste s nevěstou tvořili dokonalí pár, slaďte se pomocí doplňků. Vyberte si kravatu, motýlka, askot nebo regatu (zde se žádné meze nekladou) v barvě doplňků nebo svatební kytice nevěsty. Barevně má ženich ladit s nevěstou a né se svatební výzdobou.

Pokud chcete zcela vynikat nad ostatními svatebními hosty, nezapomeňte na vestičku. Vesta dokonale sjednotí váš oblek, a vy budete vypadat elegantně a luxusně.

Poslední dokonalou tečkou by měly být manžetové knoflíčky. Vhodně zvolené knoflíčky dokáží celkový dojem jen umocnit. A pokud si na knoflíčky necháte vygravírovat datum vaší svatby, budete mít krásnou vzpomínku.

Ženich by měl být na svatbě nepřehlédnutelný. Neměl by se ztrácet mezi ostatními tmavými obleky. Vhodně zvolená svatební vesta je to správné řešení. Vesta dokonale sjednotí váš oblek, budete vypadat elegantně a luxusně. Vestu barevně slaďte se šaty nevěsty, její kyticí nebo jejími doplňky. Častá chyba, které se dopouští stále spousta mužů je, že doplňky ladí podle barvy svatební tabule. Ženich však není kus žvance, aby musel ladit s barvami stolu. Patří k nevěstě, s ní má tvořit dokonale sladěný pár.

Jak správně nosit svatební vestu?

Klasické oblekové vesty jsou na zadní straně šité z lehkého lesklého materiálu - z podšívkoviny saténu, aby vám ve vestě a saku nebylo příliš teplo. Pokud si během svatebního veselí odložíte sako, musíte si odložit i vestu a ponechat si pouze košili s kravatou. Pokud chcete nosit vestu bez saka, pořiďte si vestu šitou z jednoho materiálu (tzn. zadní díl vesty je ze stejného materiálu jako přední díl). Délka vesty by měla být těsně pod pasový límec kalhot, aby nebyl vidět pásek. V případě, že máte zapnuté sako, měl by z vesty být vidět pouze vrchní knoflík.

Při výběru vesty vsaďte na kvalitu a tradici. Dopřejte si trochu luxusu. Německá firma Brinkleys šije svatební doplňky již přes 40 let. V nabídce pro Vás máme elegantní svatební saténové vesty. Vybírat můžete vesty vzorované nebo jednobarevné, v klasickém střihu nebo slim střihu. K vestě můžete zakoupit i vázanku (motýlek, kravatu nebo plastron) v sadě s kapesníčkem. Svatební vesty v nabídce 

Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.