Límečky

Můžeme se setkat s desítkami nejrůznějších druhů límečků, záleží většinou na aktuálních módních trendech a na výrobcích košilí, které límečky pro své produkty používají. Obecně nám však stačí znát pár základních druhů, u kterých s jistotou víme, pro jaké typy příležitostí jsou vhodné a také ke které postavě, obličeji či kravatě nejlépe padnou. Nejčastěji se setkáváme s následujícími pěti typy límečků:

kent_neu_web

Kent je modernějším, velmi rozšířeným typem límečku. Oproti klasickému Basic Kentu je otevřenější a mnohem více zvýrazňuje oblast krku a uzlu vázanky. Proto je doporučeno vybírat ke kravatě vhodný uzel, který se do otevřeného Kent límečku hodí a opticky jej neruší. Kent se hodí více ke štíhlejším postavám a obličejům. Výborně ladí se slim košilemi. Patří mezi oblíbené elegantní límce a dobře podtrhuje styl osobnosti. Kent je vhodným límcem pro formální příležitosti.


Basic kent_neu_web

Basic Kent (klasický Kent) je nejrozšířenějším typem límečku košile, jedná se o klasiku mezi límci. Má nenápadný, decentní vzhled, není nikterak výstřední a hodí se prakticky k libovolnému typu obličeje. Kent je více zavřený, tudíž jeho výhodou je dobrá adaptace ke krku – podle nastavení límce můžeme dlouhý krk zakrýt a naopak krátký krk opticky prodloužit. Co se týče kombinace límečku s vázankou, je Basic Kent velmi univerzální – můžeme do něj nosit kravatu i motýlka, či jej nosit bez kravaty. Oficiálně by se měl Basic Kent nosit se zapnutým knoflíkem u krku; bez kravaty jej lze nosit i jako rozhalenku. Basic Kent se lépe hodí k širším a mohutnějším typům kravat a dobře padne k business oblekům. Ideální pro všechny formální příležitosti.


hai_neu_web

Hai - "Žraločí límec" vychází z tvaru Kentu, ale je velmi široce rozevřen. Do límečku lze nosit kravatu, ale můžete jej mít i bez kravaty. Hai límeček je vhodný zejména do všechny moderních slim obleků a sak.


buttondown_neu_web

Button-down (tzv. propínací límec) má stejný tvar jako Basic Kent límeček, navíc má však na obou špičkách límce extra knoflíčky, které jej připínají k přednímu dílu košile. Košile s button-down límečky mají elegantní, sportovnější vzhled a jsou ideální k nošení během neformálních příležitostí. Nosí se většinou bez kravaty a dobře padnou do saka. Knoflíky límečku se nosí zapnuté, tak aby límec od krku neodstával.


klaeppchen_neu_web

Frakový límeček se nosí při oficiálních a striktně formálních příležitostech. Límeček se nosí vždy s motýlkem, nikdy s kravatou. Frakové košile se nosí do smokingů (black tie) či fraků (white tie) – vždy s příslušnou barvou motýlka. Jedná se o nejformálnější typ límečku košile. Jako doplněk košile s frakovým límečkem je doporučeno nosit manžetové knoflíčky a společenské rukavice.


 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.